Gmina Żelazków gra z KKS-em!

Miło nam poinformować, że Gmina Żelazków dołączyła do podmiotów wspierających Kaliski Klub Sportowy. Umowę, z ramienia gminy, podpisali jej wójt Sylwiusz Jakubowski oraz skarbnik Mariola Warszewska. Kontrakt przewiduje współpracę na obecny, drugoligowy sezon.

Gmina Żelazków położona jest w województwie wielkopolskim, w powiecie kaliskim. Liczne obiekty zabytkowe położone na tym terenie oraz dworek Marii Dąbrowskiej w Russowie sprawiają, że wizyta w tych miejscach to idealny sposób na spędzenie wolnego czasu.

Na terenie gminy mieści się ponadto łącznie 5 parków wpisanych do Państwowego Rejestru Zabytków (Dębe, Russów, Zborów) oraz Ewidencji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków (Biernatki, Borków Stary, Kolonia Kokanin, Złotniki Małe i Wielkie, Żelazków).

Przez obszar gminy przebiegają też szlaki turystyczne m.in. Bursztynowy Szlak Rowerowy (tablica informacyjna w Russowie przy drodze powiatowej nr 4595P) oraz Szlak Dębów i Paproci (szlak czerwony północny 85 km).

Warto wspomnieć, że przez teren gminy rozciąga się obszar krajobrazu chronionego “Dolina Rzeki Swędrni”. Jest to wyjątkowo cenne miejsce, o znaczeniu nie tylko przyrodniczym, ale także turystycznym. Dolina, która powstała w okresie zlodowacenia środkowopolskiego, prezentuje unikatowe w skali kraju walory naturalnego krajobrazu. Występuje tu 714 gatunków roślin, w tym 19 chronionych oraz liczne stanowiska ptaków.