KKS Kalisz uruchamia treningi dla dzieci z niepełnosprawnościami

Niepełnosprawność, wśród fanów futbolu, nie musi oznaczać jedynie kibicowania. Miło nam poinformować, że przy współpracy ze Szkołą Podstawową Specjalną nr 19 w Kaliszu i Fundacją Klucz, Akademia Piłkarska KKS Kalisz uruchamia treningi w piłkę nożną dla dzieci z niepełnosprawnościami. Jednym z trenerów szkółki, który poprowadzi zajęcia, będzie znany z polskich i europejskich lig piłkarz, Ernest Konon.

– Sam pomysł powstał dzięki jednej z pań, która miała dwójkę dzieci. Jedno z nich było niepełnosprawne, a jego brat trenował w szkółce piłkarskiej w Białymstoku. Po oczach tego dziecka widać było, że oddałoby wszystko za strzelonego gola w barwach ulubionego klubu. Stąd ten pomysł – wyjaśnia Ernest Konon. – Czemu dzieci z jakąś niepełnosprawnością miałyby nie uczestniczyć w rozgrywkach w całej Polsce? Dlaczego? Takie pytanie sobie zadajemy. Jest to ciężka praca, ale warto się jej podjąć, bo jeden strzelony gol, jeden rozegrany mecz jest dla takiego dziecka wart więcej niż dla zdrowego człowieka, funkcjonującego w społeczności klubowej – dodaje trener Akademii Piłkarskiej KKS Kalisz.

Z nauki gry skorzystają m.in. uczniowie Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 19, znajdującej się przy ul. Budowlanych 2 w Kaliszu. Wiadomo już teraz, że z naszego regionu, na takie zajęcia chciałoby się zapisać około 50 dzieci. – Chcemy naszym dzieciom dać szansę wejść w środowisko piłkarskie z wyższej półki. Udział w treningach będzie dla nich nie lada przeżyciem – twierdzi Sylwia Baranowska, dyrektor SPS 19.

W organizacji treningów dla dzieci z niepełnosprawnościami pomaga kaliska Fundacja Klucz, która do tej pory zajmowała się wsparciem małych kaliszan w potrzebie. – Chcemy tę akcję wesprzeć finansowo, być może w postaci jakiś gadżetów czy ubiorów dla przyszłych piłkarzy. Będziemy uruchamiać też zbiórkę, dlatego wszystkich prosimy o wsparcie oraz pomoc i wpłacanie wszelkiego rodzaju datków dla tej akcji – mówi Aneta Staniszewska, prezes Fundacji Klucz.

– Mamy ponad 400 dzieci, które uczestniczą w zajęciach Akademii Piłkarskiej KKS Kalisz. Wielkość naszej szkółki zawdzięczam trenerom, którzy potrafią ściągnąć na te zajęcia dzieci i zainteresować ich tym. Myślę, że to ważny aspekt tego projektu – stwierdził Andrzej Machlański, prezes KKS-u Kalisz.

Pierwszy trening dzieci z niepełnosprawnościami odbędzie się w najbliższą sobotę. KKS Kalisz chce w tym zakresie podjąć współpracę z podobną Akademią Piłkarską, działającą przy Jagiellonii Białystok, a w przyszłości także z innymi klubami w Polsce. Wkrótce ruszy też zbiórka pieniędzy na rzecz organizacji tych zajęć.