Reprezentantka KKS-u Kalisz ze srebrem i podwójnym złotem – Julia Maik dwukrotną Mistrzynią Polski

Kapitalny występ młodej kaliszanki na Zimowych Mistrzostwach Polski Juniorów 16-letnich w pływaniu. Julia Maik, reprezentująca barwy “Trójkolorowych”, stanęła na najwyższym stopniu podium po wyścigach na 50 i 100 m w stylu dowolnym, a w rywalizacji na dystansie 200 m, także w stylu dowolnym, zajęła 2. miejsce.

W miniony weekend, na 25-metrowym basenie obiektu Aqua Lublin, 16-letni juniorzy rywalizowali w ogólnopolskich zawodach o medale i tytuły Mistrzów Polski. Julia Maik, na co dzień trenująca pod bacznym okiem trenera Dominika Grudzińskiego, swój udział rozpoczęła w piątek, 13 grudnia. Już podczas tego występu, w wyścigu na 50 m stylem dowolnym, udało się jej pobić swój rekord życiowy – 25.08. W finale, zawodniczka KKS-u pokonała, różnicą niemal sekundy, Wiktorię Piotrowską z AZS AWF Warszawa oraz Martynę Jabłońską z UKS G-8 Bielany Warszawa. Start można zaliczyć zdecydowanie do udanych, ponieważ wynik Julii jest gorszy od rekordu Polski juniorek 16-letnich o zaledwie jedną dziesiątą sekundy, co w rezultacie daje fenomenalny piąty wynik sezonu seniorów w całym kraju. Jeszcze tego samego dnia, pływaczka stanęła w wyścigu na dystansie 200 m stylem dowolnym. Kaliszanka z sukcesem dopłynęła do finałowego starcia, które dostarczyło wielu emocji. Mimo prowadzenia w pojedynku, ostatecznie Maik musiała uznać wyższość swojej rywalki, Marty Klimek z Unii Oświęcim, ale świetna dyspozycja zawodniczki KKS-u pozwoliła zdobyć jej tytuł wicemistrzostwa kraju z wynikiem 2:01.60 – jest to kolejny rekord życiowy Julii, zarazem siódmy wynik w kraju, wśród seniorek. Pierwszy dzień mistrzostw, kaliska pływaczka zakończyła więc ze złotem oraz srebrem na szyi.

Ostatni dzień zawodów także był pokazem fenomenalnej formy zawodniczki, co potwierdziła zwycięstwem w wyścigu na 100 m stylem dowolnym, wyprzedzając o ponad sekundę reprezentujące Torpedę Oleśnica Martynę Jabłońską i Adriannę Szwabińską. Czas 55.36 to kolejny, nowy rekord życiowy Julii Maik, a także szósty w Polsce wynik w kategorii seniorów. Reprezentantka KKS-u Kalisz, w Lublinie, wystąpiła także w finale A na dystansie 50 m stylem grzbietowym i z czasem 29.20 zajęła 4. miejsce. Warto podkreślić, że zdobyte medale potwierdzają znakomitą dyspozycję juniorki. Przypomnijmy, że w lipcu, także w Lublinie, podczas Letnich Mistrzostw Polski Juniorów 16-letnich na 50-metrowym basenie, kaliska pływaczka zdobyła złote medale w rywalizacji na 50 i 100 m stylem dowolnym.

Na basenie Aqua Lublin zaprezentowali się również inni reprezentanci KKS-u Kalisz. Julia Kantecka, w finale A na dystansie 200 m stylem grzbietowym uplasowała się 10. miejscu, z czasem 2:23.36. Ponadto Kantecka wystąpiła także w trzech finałach B: na 400 m kraulem zajęła 6. miejsce, na 100 m stylem grzbietowym 9. miejsce oraz na 100 m stylem dowolnym 10. miejsce. Ostatecznie rezultaty te pozwoliły objąć kolejno 16., 19. oraz 20. miejsce w kraju, wśród szesnastolatek. Inny z zawodników, Mikołaj Biedka, wystąpił w aż pięciu finałach B, a każdy ze startów kończył się poprawą swoich rekordów życiowych. Najlepszą pozycję Biedka zajął w rywalizacji na 50 m stylem klasycznym – 4. miejsce w finale B dało 14. lokatę w całym zestawieniu. Oprócz tego sukcesu, pływak był 15. na 100 m stylem klasycznym, 17. na 100 m stylem dowolnym, 19. na 50 m delfinem i 20. na 100 m delfinem. Pozytywnie podczas zawodów zaprezentowali się także Julia Łakomiak, Łukasz Kardoliński i Wiktor Biskup, którzy mimo braku udziału w finałach, także mają na koncie rekordy życiowe.