Julia Maik znów zwycięża. Kaliszanka najlepsza w Memoriale Henryka Kosakowskiego

Wysoką formę u progu nowego sezonu prezentuje Julia Maik. Podczas rozegranego w Lublinie Memoriału Henryka Kosakowskiego, zawodniczka sekcji pływackiej KKS-u  Kalisz zwyciężyła w rywalizacji seniorów na obu swoich koronnych dystansach – 50 i 100 m stylem dowolnym.

Już w pierwszym dniu zawodów, w eliminacjach na 50 m stylem dowolnym podopieczna trenera Dominika Grudzińskiego była najszybsza osiągając znakomity wynik 26.13, który  jest jej nowym rekordem życiowym. Na tym etapie sezonu to najlepszy rezultat w Polsce wśród seniorów i piąty w Europie w kategorii juniorów. W rozegranych w odstępie kilku minut wyścigach półfinałowych i finałowych, zawodniczka KKS-u również okazała się bezkonkurencyjna. W finale pokonała reprezentantkę gospodarzy AZS UMCS Lublin Zuzannę Rabiniak. Wysoką formę Julia potwierdziła zajmując drugie miejsce w rozegranym pod koniec dnia wyścigu na dystansie 200 m stylem dowolnym. Wynikiem 2:06.25 o prawie trzy sekundy poprawiła swój dotychczasowy rekord życiowy. Szybsza od kaliszanki była tylko reprezentantka Polski Daniela Georges.

Rewanż na reprezentantce AZS UMCS Lublin, trenującej przez lata w USA, Julia Maik wzięła drugiego dnia zawodów. Pokonała ją w rywalizacji na dystansie 100 m stylem dowolnym. Zwycięstwo okrasiła kolejnym rekordem życiowym (57.14). Nieco wcześniej podopieczna trenera Dominka Grudzińskiego wygrała eliminacje w konkurencji 50 m delfinem uzyskując znakomity czas 27.64, o ponad sekundę lepszy od poprzedniego rekordu życiowego. Ostatecznie kaliska zawodniczka zrezygnowała z udziału w półfinale na tym dystansie oszczędzając siły na „setkę” kraulem. Warto dodać, że w półfinałach i finale żadna z delfinistek nie popłynęła szybciej od Julii.

Basen Aqua Lublin po raz kolejny okazał się dla Julii bardzo szczęśliwy. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku zawodniczka KKS-u  triumfowała tam na 50 i 100 m stylem dowolnym, zarówno podczas letnich jak i zimowych mistrzostw kraju juniorów 16-letnich.

W Memoriale Henryka Kosakowskiego wystąpili jeszcze dwaj inni pływacy KKS-u: Daniel Wytwer i Łukasz Kardoliński, którzy również potwierdzili dobre przygotowanie do sezonu.   Daniel, rywalizujący w kategorii juniorów młodszych, zajął drugie miejsce na dystansie 200 m delfinem z czasem 2:22.47. Ponadto zajmował czwarte lokaty na 50 i 100 m delfinem. W  pierwszej z konkurencji podopieczny trenera Dominika Grudzińskiego ustanowił rekord życiowy wynikiem 27.74. Kolejne rekordy ustanowił w wyścigach na 50 i 200 m stylem dowolnym, uzyskując odpowiednio czasy 26.31 i 2:09.39.

W rywalizacji juniorów dobrze zaprezentował się Łukasz Kardoliński, który zajął szóstą lokatę na dystansie 200 m stylem dowolnym z rekordem życiowym 2:06.09. Kolejne rekordy ustanowił na 50 m stylem dowolnym (26.11) i 50 m delfinem (28.47)..

Przygotowanie do zawodów i udział w nich zawodników KKS-u Kalisz możliwe były dzięki dotacji z Urzędu Miasta Kalisza na szkolenie sportowe dzieci i młodzieży w pływaniu.