Kolejne „życiówki’ i miejsce na podium. Udane występy Julii Maik w pływackim memoriale

Świetną formę w XXXI Memoriale Marka Petrusewicza zaprezentowała Julia Maik.
W silnie obsadzonych zawodach pływaczka KKS-u Kalisz ustanowiła trzy nowe rekordy życiowe, a na swoim koronnym dystansie 50 m stylem dowolnym wywalczyła brązowy medal.       

Tegoroczna edycja zawodów poświęconych pamięci Marka Petrusewicza, pierwszego polskiego rekordzisty świata w pływaniu, miała szczególny przebieg. Według pierwotnych planów, największy w kraju pływacki miting miał trwać dwa dni (w piątek i sobotę),
ale w związku z rządowymi  zapowiedziami wprowadzenia kolejnych obostrzeń dotyczących m.in. funkcjonowania basenów, organizatorzy zdecydowali się przeprowadzić rywalizację
w jeden dzień. Tak więc piątkowe współzawodnictwo, z udziałem 700 pływaków ze 115 klubów, trwało od godziny 7:30 aż do północy.

W tych wyczerpujących zmaganiach świetną formę zaprezentowała Julia Maik, która mimo, iż jest jeszcze juniorką doskonale radzi sobie również w konfrontacji z rywalkami w kategorii seniorskiej. Zawodniczka sekcji pływackiej KKS Kalisz wywalczyła brązowy krążek
w swojej koronnej konkurencji 50 m stylem dowolnym. W finałowy wyścigu pokonała dystans w czasie 25,00 s, ustanawiając tym samym nowy rekord życiowy. Wcześniej „życiówkę” pobiła także w eliminacjach, uzyskując drugi najlepszy czas w całej stawce (25,02 s). Na medalowym podium stanęła tuż za zawodniczkami Juvenii Wrocław – Kornelią Fiedkiewicz (24,17) i Dominiką Sztanderą (24,91).

W piątek podopieczna trenera Dominika Grudzińskiego popłynęła jeszcze w dwóch finałowych wyścigach. Na 100 m stylem dowolnym zajęła czwartą lokatę, a na 50 m delfinem była piąta, przy czym w obu wyścigach eliminacyjnych poprawiła swoje „życiówki”, które wynoszą odpowiednio 55,23 s (drugi rezultat eliminacji) i 27,34 s (trzeci wynik eliminacji).

We wrocławskich zawodach rywalizowali też inni reprezentanci KKS-u Kalisz. Zaledwie jedenastu setnych sekundy zabrakło Danielowi Wytwerowi, aby znaleźć się w finale na 100 m delfinem juniorów. Czas kaliszanina – 59,41 – był dziesiątym wynikiem eliminacji. Miejsca w drugiej dziesiątce zajmowali natomiast:

– Wiktoria Szymańska – 13. na 200 m stylem dowolnym w kategorii senior,

– Alicja Nogaj – 15. na 50 m stylem grzbietowym oraz 20. na 100 m tym samym stylem i 50 m stylem dowolnym w kategorii junior,

– Martyna Jakubczak – 17. na 100 m stylem grzbietowym i 19. na dystansie o połowę krótszym w tym samym stylu w kategorii senior,

– Łukasz Szymański – 19.  na 50 m stylem grzbietowym w kategorii junior,

– Stanisław Wiśniewski – 19. na 400 m stylem dowolnym w kategorii junior,

– Natalia Grzelczyk – 20. na 100 m stylem grzbietowym w kategorii senior.

Na uwagę zasługuje też dalszy rozwój talentu Alicji Nogaj z rocznika 2006.

– Ala ustanawiała rekordy życiowe w stylu grzbietowym na 50 m (31.04s.) i 100 m (1:07,78 min.) oraz w stylu dowolnym na 50 m (27,48s.). Rezultaty te plasują zawodniczkę KKS Włókniarz 1925 Kalisz w krajowej czołówce 14-latek – podsumowuje trener Dominik Grudziński, który był też jednym ze sponsorów imprezy, fundując nagrodę dla najlepszych zawodniczek w konkurencji 50 m stylem klasycznym.

Memoriał miał też kilka innych kaliskich akcentów. Współorganizatorką i zarazem uczestniczką zawodów była Alicja Tchórz, kaliszanka i utytułowana pływaczka, obecnie reprezentantka Juvenii Wrocław, która zwyciężyła na 100 m stylem zmiennym i 50 m w stylu grzbietowym. W rywalizacji świetnie radził sobie także Bartosz Piszczorowicz.
Były zawodnik KKS-u Kalisz, reprezentujący  aktualnie barwy klubu G-8 Bielany Warszawa, triumfował na 100 i 200 m stylem dowolnym pozostawiając w pokonanym polu tuzy polskiego pływania. Na 100 m wyprzedził Pawła Juraszka i Pawła Korzeniowskiego. Natomiast na 200 m Wojciecha Wojdaka.

Przygotowanie zawodników KKS Kalisz do startu w memoriale możliwe było dzięki dotacji
z Urzędu Miasta Kalisza na szkolenie sportowe dzieci i młodzieży oraz środkom pozyskanym z Samorządu Województwa Wielkopolskiego.