Trzykrotnie na pudle. Julia Maik triumfuje w Słowenii

Trzy medale, w tym dwa złote, przywiozła z 47. Międzynarodowego Mitingu Pływackiego, który odbył się w pierwszych dniach sierpnia w słoweńskiej miejscowości Ravne na Koroskiem Julia Maik. Reprezentantkę sekcji pływackiej KKS-u Kalisz zaliczono do grona najlepszych zawodniczek imprezy.

Reprezentantka kaliskiego klubu pokazała bardzo wysoką formą już w pierwszym dniu zawodów. W porannych eliminacjach na dystansie 50 m stylem dowolnym uzyskała najlepszy czas  –  25.72 – o dziewiętnaście setnych sekundy poprawiając swoją życiówkę i ustanawiając  jednocześnie rekord mitingu. W finale, podopieczna trenera Dominika Grudzińskiego, choć popłynęła z wynikiem minimalnie słabszym  – 25.79 również nie dała szans rywalkom wyprzedzając seniorki ze Słowenii i Słowacji: Neże Kocijan i Zuzane Michalickową. Jak się później okazało rezultat Juli był trzecim co do wartości punktowym wynikiem wśród kobiet w całym mitingu.

Drugiego dnia rywalizacji zawodniczka KKS -u wystartowała w dwóch konkurencjach i w obu zajmowała medalowe lokaty. Najpierw była bezkonkurencyjna na 50 m delfinem, osiągając w finale czas 27.65 i wyprzedzając koleżankę z reprezentacji Polski specjalizującą się w stylu motylkowym Paulinę Cierpiałowską. Z kolei na 100 m stylem dowolnym Julia Maik zajęła drugie miejsce, ale o 0,35 sekundy poprawiła swój rekord życiowy, który wynosi obecnie 56.79. Szybsza była jedynie Słowenka Katja Fain (56,12), starsza o dwa lata zawodniczka mająca na koncie start w ubiegłorocznych seniorskich mistrzostwach świata w Gwangju .

– Zawody odbyły się na 50-metrowym basenie. Dla zawodników ze Słowenii były pierwszą z szans uzyskania olimpijskich kwalifikacji na igrzyska w Tokio, natomiast gościom z zagranicy – w tym naszym pływakom z Kadry Narodowej Juniorów – pierwszy raz po „odmrożeniu sportu” stwarzały możliwość rywalizacji w międzynarodowej obsadzie – informuje trener kaliskiej pływaczki Dominik Grudziński.